Az új politikai realitás korába lépünk
Az egyedüli sikert garantáló stratégia a három pólus együttes kezelése, amely Washington, Moszkva és Peking.
A Johns Hopkins egyetem doktori iskolájának tanára szerint Orbán hívei nem akarják észrevenni a tényeket.
A Klubrádió Megbeszéljük című műsorában Charles Gatit,az egyesült államokbeli Johns Hopkins egyetem doktori iskolájának tanárát arról kérdezték többek között, hogy milyen jövőt lát az Orbán-kormány számára.
Gati szerint az Orbán-féle vezetés „zavarban van” és akármennyire is formai a megalkuvás az Európai Unióval, ez akkor is meghátrálás – hangsúlyozta. „Még ha az ember szkeptikus is ezekkel az új bizottságokkal, amelyek létrejönnek, és
lehet, hogy Orbán hívei nem akarják észrevenni a tényeket, azok mégiscsak számítanak”
– fogalmazott a professzor.
Megjegyezte: „ezzel együtt igaz, hogy egyre kevesebb a független hang, pláne Budapesten kívülre nehezen jut el hír és más vélemény, mint a kormányé, ami óriási probléma”. A politológus kiemelte, hogy sajnálja, hogy ebbe nem avatkozik bele erőteljesen az EU, de, mint mondta, „az már ilyen szervezet, túl akar élni minden problémát, enyhén reagálni, konszenzus alapján intézni a dolgokat”.
Arra a kérdésre, hogy visszafordítható-e a demokrácia lebontása, ami eddig Magyarországon végbement a politológus azt válaszolta, hogy „a remény megvan, a bár a realitások e pillanatban mások. Azonban hozzátette: nem tudja elképzelni, hogy ez az ország, amely 1956-ban bátran fellépett a Szovjetunió ellen, sokáig oroszbarát maradna”. Majd azzal folytatta, hogy
„Orbán Viktor lelkiállapota is olyan, hogy mindig a győztesekkel akar barátkozni,
és az orosz-ukrán háborúban is azt feltételezte, hogy az oroszok nyernek. Ha kiderül számára is, hogy ez nem így van, akkor valahova mennie kell” – hívta fel a figyelmet Gati.
„Hogy visszatér-e a liberális demokrácia, azt nem tudom, de hogy ez a rendszer enyhülni fog, abban biztos vagyok” – hangsúlyozta a politológus professzor.
A teljes beszélgetést ITT hallgathatják vissza.
Nyitókép: Facebook